Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Dobrinj

Oblast
Typ letoviska Klidné
Kvarner
Krk
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Dobrinj, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Dobrinj je malebná vesnička v samém srdci ostrova Krk, vzdálená od hlavního města necelých 15 kilometrů. Je vystavěna na vysokém kopci a obklopena hustou zelení lesů, takže byla odnepaměti skvěle chráněna proti nájezdníkům. Díky vyvýšené poloze nabízí úchvatný výhled na východní pobřeží ostrova a zátoku Soline.

Staré umění, artefakty z dějin písemnictví a etnografické sbírky zde uložené ocení zejména návštěvníci, kteří mají rádi poznávání a lidové tradice. Ty se totiž právě v Dobrinji zachovaly více než v turisticky rušnějších částech ostrova. Zdejší obyvatelé dodržují některé pozoruhodné zvyky, hovoří dialektem a ovládají hru na staré lidové nástroje, takže o netypickou atmosféru je bezesporu postaráno.

Dobrinj, která je nejstarší známé osídlení ostrova Krk, slouží především jako výletní místo pro návštěvníky z okolních letovisek, nicméně i zde je možné se ubytovat a strávit plnohodnotnou dovolenou.

Pláže u vesničky Dobrinj

Podmínky přijatelné ke koupání naleznete v zálivu Soline necelých 5 km od vesnice. Ač je toto místo dle odborníků zcela unikátní, zatím není bohužel turisticky využíváno. Anebo vlastně bohudík, neboť si díky tomu můžete dosyta užít zdejšího léčivého bahna bez přílišného návalu turistů, tedy alespoň prozatím. Již nyní je totiž vypracován projekt na výstavbu velkého lázeňského střediska. Léčivé bahno v zálivu má velmi podobné složení jako to v proslulých černohorských lázních bývalé Jugoslávie, takže nová turistická vlna je na spadnutí. Voda je tu navíc mělká a povrch pláže pokrývá písek. Zatím na pláži není k dispozici žádné zázemí pro turisty, ale již brzy se to zřejmě změní.

Turistická vybavenost, aktivity

Ubytování je možné pouze v soukromých apartmánech, hotelová střediska v této oblasti nenajdete.

Pokud si chcete vychutnat výhled na nádherné okolí a záliv, nejlepším místem bude pravděpodobně rozhledna Zemljina, která stojí ve středu vesničky, hned vedle kostela sv. Trojice (Sveto Trojstvo). Rozprostře se tam před Vámi celý Kvarnerský záliv s pomyslnou paletou modrých odstínů moře a kolem dokola nekonečná zeleň stromů a keřů.

Jestliže přijíždíte do Dobrinje za poznáním, navštivte určitě zdejší Etnografické muzeum s více než tisícovkou originálních exponátů nejen lidového umění. Dozvíte se tu něco o tom, jak v této oblasti žili ostrované před necelými dvěma stovkami let. Přízemí je zařízeno jako tehdejší kuchyň s různým vybavením včetně keramiky, hrnců a pomůcek k vaření. První patro je pak věnováno zemědělství a další dvě patra se zabývají převážně hudbou a hudebními nástroji či lidovými kroji.

Ve vesničce se pořádají lidové poutě, kdy místní obyvatelé oblečou kroje v kombinaci černé, červené a bílé barvy a představí hru na hudební nástroj zvaný sopel (někdy i sopil), což je starý dřevěný dechový nástroj podobný u nás známému hoboji či klarinetu, vydává však velmi specifický zvuk. Muzikální jedinci se mohou dokonce hru na tento zvláštní nástroj naučit v místní hudební škole, která je určena široké veřejnosti.

Na faře u gotického kostela sv. Voršily, který zdobí kamenná věž se zvonem, je umístěn pozlacený relikviář této světice a další vzácná díla sakrálního i kulturního dědictví. Spatřit tu můžete například listiny z počátku 12. století psané hlaholicí, náboženské sošky nebo výšivky protkané zlatem. Zmíněné hlaholici je také možné podívat se blíže na zoubek ve zdejší škole, kde přivítají každého zájemce.

A protože ke kultuře samozřejmě patří i stravování a tradiční pokrmy, objednejte si něco z místní kuchyně v některé z restaurací. Doporučovány jsou třeba restaurace Lanterna nebo Zora. 

Výlety u vesničky Dobrinj

Dobrinj a její okolí jsou jako stvořené k procházkám lesy, podél pobřeží nebo přímo ve vesničce, kde se můžete toulat starými romantickými uličkami, kolem kostelíků a zelených zahrad.

Na delší výlet se lze vydat ke krasové jeskyni Biserujka, která je vzdálená asi 10 km od Dobrinje po silnici směrem na sever.

Necelých 5 km od vesničky se rozprostírá zátoka Soline, která vedle možnosti koupání nabízí i řadu vodních sportů, např. surfování.

V blízkosti Dobrinje se nachází několik pěkných letovisek, která také stojí za návštěvu, mezi nimi třeba Šilo vzdálené asi 6 km, o něco dále pak Njivice (cca 13 km) nebo rušné středisko Malinska (cca 9,5 km).

Nic také nebrání tomu zavítat do hlavního města ostrova Krk (cca 14,5 km) a daleko není ani hlavní město celého Chorvatska Rijeka, kam se dostanete po necelé hodince jízdy autem, neboť je vzdáleno jen pouhých 45 km od vesnice.


Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Nákupy, Muzea, Památky
--- • --- • ---
---