Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Buzet

Oblast
Typ letoviska Rušné
Istrie
vnitrozemí
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Buzet, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Nádherné místo obydlené už v době bronzové, v časech starého Říma nazývané Pinquentum a dnes přezdívané „Grad tartufa“ neboli „Město lanýžů“. To je Buzet, pohádkově krásné historické městečko rozložené na majestátním, více než 150 metrů vysokém zeleném pahorku pod masivem Ćičarija. Od vrcholu kopce, na němž byl Buzet postaven, svahy sestupují pozvolna dolů do údolí říčky Mirny, které je úrodné a poskytuje výživnou půdu vhodnou k pěstování zemědělských plodin a hlavně k růstu lanýžů, kterým se tu obzvláště daří. A takový lanýž, to není pochoutka jen tak ledajaká. Je především velmi drahá – pouhý jeden kilogram může stát až neuvěřitelných 5 tisíc euro – zato je ale nesmírně chutná, používaná jako dochucovadlo nebo jako ingredience do některých pokrmů. A pozor, o lanýžích se také traduje, že mají afrodiziakální účinky. Pokud vám tedy zvědavost nedá, nebo pokud už patří tato luxusní potravina na váš jídelníček, dopřejte si ji čerstvou v některé z místních restaurací. 

Vedle milovníků lanýžů si ale v Buzetu na své přijdou také ti, jejichž koníčkem je historie, a dále všichni ostatní, kteří se třeba jen rádi projdou ulicemi, jež dýchají dějinami. Protože se městečko Buzet, podobně jako mnohá další, potýkalo s libovůlí Benátské říše, nesou zdejší památky odkazy právě na tuto několikasetletou nadvládu. Svědčí o tom třeba Velká a Malá brána z 15. a 16. století, které jsou součástí městských hradeb. 

Prapůvodně stála na místě dnešního rozlehlého města jen pevnost kmene Ilyrů, kteří obývali území Chorvatska v době starověku, později ji okupovali Římané a až poté Benátčané, kteří tu po sobě zanechali nejvíce staveb, převážně gotického slohu. Ve staré části města se však setkáte s mnoha dalšími styly. Buzet má totiž celkem hned čtyři náměstí rozprostřená na vrcholu pahorku a na jeho stráních, takže opravdu je co k vidění. Navíc díky vyvýšené pozici se návštěvníkům otevírá široký rozhled do krajiny, v které poklidně odpočívají malé ospalé vesničky, do pestrého patchworku se formují políčka, vinice, lesy, údolíčka, louky a kopečky. 

V Buzetu ale nebudou ochuzeni ani adrenalinoví a sportovní nadšenci. Horolezectví, jízda na kole divokým horským terénem, paragliding, jezdectví, rybolov v řece Mirně – to vše je součástí zdejší nabídky aktivit. A samozřejmostí jsou pěší túry a cyklistika. 

Pláže u městečka Buzet

Městečko Buzet neleží u pobřeží, ale v severní vnitrozemské části poloostrova Istrie, a tak není primárně určen těm, kteří chtějí svou dovolenou trávit koupáním v moři a relaxací na pláži. Přesto je možné se k pobřeží alespoň podívat. Cesta do nejbližšího letoviska u západních břehů Istrie – Umagu – zabere necelou hodinu (cca 50 km). Na opačné východní pobřeží je to ještě o chlup blíž – cca 43,5 km, takže na cestu vám stačí zhruba tři čtvrtě hodiny. 

Turistická vybavenost, aktivity

V Buzetu naleznete dva hotely – jeden čtyř- a druhý tříhvězdičkový. Zvenčí skromná budova prvního z hotelů – totiž hotelu Vela Vrata, který se pyšní čtyřmi z pěti bodů na hotelové kvalitativní škále – ukrývá stylové vybavení hodné svému statutu luxusního hotelu. Pokoje vynikají osobitě útulným designem s nádechem přepychu, v němž se mísí klasické s moderním. Hotel má vlastní wellness centrum se saunou, bazén i restauraci a může se pochlubit krásným výhledem do údolí. Druhý z hotelů – hotel Fontana – je co do vzhledu opakem prvně jmenovaného. Je stroze moderní, s povětšinou rovnými liniemi a čistým designem sálajícím novotou. Je také levnější. A k ekonomicky ještě úspornějším variantám patří ubytování v soukromí dostupné po celém městě i v okolí. S výběrem vám pomohou v turistické kanceláři v centru Buzetu. 

Jestliže jste přišli na chuť lanýžům, které v okolí Buzetu rostou, nebo je chcete ochutnat úplně poprvé, nemohli jste si vybrat lepší místo. Ve zdejších restauracích jsou totiž naprostou samozřejmostí a přidávají se do mnoha pokrmů. Ale nesetkáte se s nimi jen v tavernách a konobách. Na počátku září se přímo v Buzetu koná oslavný svátek zvaný Subotina, který je celý věnován jednak této vzácné aromatické houbě a jednak je pořádán u příležitosti oslavy Panny Marie. Lanýže se v rámci události připravují před zraky návštěvníků společně s několika tisíci vajíček na obří pánvi a výsledkem tohoto kulinářského umu chorvatských kuchařů vznikne gigantická omeleta či jakási smaženice s lanýži, z které může každý ochutnat. Na tuto delikatesu se každoročně spotřebuje přes dva tisíce vajec a 10 kg lanýžů. Slavnost dále vedle gastronomických ochutnávek doprovází množství kulturních a zábavných akcí, trhy a ukázky starých řemesel. Lanýžová sezóna s příležitostnými akcemi trvá až do listopadu, a to nejen v Buzetu, ale i v nedalekém Livade a Motovunu. A nebyly by to oslavy bez trochy alkoholu. Z nápojů proto okoštujte zdejší víno nebo pálenku grappa. 

Po celý rok Buzet organizuje další kulturní program, jako například masopustní karneval, koncerty, vystoupení místních vokálních sborů, setkání hudebníků, organizované pěší túry, cyklistické závody, folklorní festivaly a trhy či gastronomické hody. 

Krásná panenská příroda regionu kolem Buzetu, okořeněná četnými památkami vybízí k pěším i cyklistickým výletům, případně si můžete vyjet i na koni. Pokud by se vám tyto aktivity zdály příliš fádní, vydejte se zhruba 5 km od Buzetu směrem na sever. Najdete tam vrch Raspadalica, který je znám jako zdroj adrenalinu. Právě odtud totiž můžete odstartovat paraglidingový let, lézt po skalách rozmanité obtížnosti nebo se prodrat tajemnými jeskyněmi. 

Výlety u městečka Buzet

Ještě než opustíte Buzet a vydáte se do jeho okolí, projděte si samotné město, které je plné zajímavých památek. Procházet budete kolem městského opevnění z 16. století, minete staré měšťanské domy z 15. století, dvě brány Vela a Mala vrata v benátském stylu z 16. století, prohlédnete si kostel sv. Jiří z počátku 17. století s malbami svatých, oltáři a zvonem, dále barokní kostel Panny Marie vsazený zčásti do skály, se sakrálními malbami uvnitř, krásnými varhany a sbírkou stříbrného nádobí, či erby a barokními prvky zdobený špýchar na obilí z 18. století. Více o historii Buzetu se dozvíte ve zdejším muzeu. 

Celé okolí městečka Buzet je prošpikováno zajímavými městečky, které se mohou stát cílem hezkých výletů. Do 20 km se tu nachází třeba Sovinjak (cca 7,5 km), středověké městečko na kopci, Roč (cca 9,5 km) s hlaholskou tradicí, Hum (cca 14 km) jako nejmenší město na světě nebo Vrh (cca 11 km), kde ochutnáte výborné víno ze stoletých vinic, šampaňské a pálenku grappa. Asi 9,5 km od Buzetu natrefíte na působivou zříceninu hradu Pietrapelosa z 10. století. 

Vzhledem k tomu, že je Buzet situován na severu Istrie, není to daleko do istrijských lázní Istarske toplice (cca 10,5 km), do Rijeky (cca 52 km), do Přírodního parku Učka (cca 30,5 km) ani do Slovinska (cca 9 km). 

Parametry

Typ letoviska Rušné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Diskotéky, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---