Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Buje

Oblast
Typ letoviska Klidné
Istrie
vnitrozemí
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Buje, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Nevelké pětitisícové městečko Buje patří do pomyslné rodiny historických obcí istrijského vnitrozemí. Nachází se pouhých 16 km od Západoistrijského přímoří a jeho chloubou a lákadlem číslo jedna pro návštěvníky bez rozdílu je neskutečně půvabné panorama, které tvoří kaskáda městských budov poskládaných na svazích zeleného kopce do jednoho uceleného romantického obrázku, jaké známe z dovolenkových pohlednic.  

Historie Buje je pestrá a dlouhá. Zmínky o osídlení tohoto místa sahají až do pravěku, pokračují přes dobu Římanů, tedy starověk, benátskou nadvládu a středověkou turbulentní dobu a po více než 40 letech v komunistické Jugoslávii se dostávají až do současnosti. Dnes je Buje moderním centrem svého vinného regionu Bujština, přičemž si ale zachovává mnohé ze své bohaté minulosti, zejména středověký ráz. 

Protože se město Buje nachází na vyvýšenině, rozprostírá před svými hosty nádhernou přírodu všude kolem, kam se jen podívají, ať už to jsou vinice, olivové háje nebo ostatní středomořská vegetace, která maluje dechberoucí scenérie. 

Přes všechna vyjmenovaná superlativa není Buje typickým turistickým letoviskem. Jednak neleží u moře, i když k němu nemá daleko, a jednak většina dovolenkářů přijíždí na Istrii spíše za koupáním, takže tráví svůj volný čas v istrijských pobřežních lokalitách a do Buje zavítají jen někteří z nich na krátký poznávací výlet. Pokud tedy hledáte klidnější místo s originální atmosférou, daleko od davů rekreujících se turistů, je Buje ideálním cílem. 

Pláže u městečka Buje

Buje sice neleží hned u pláží, ale nemá k nim rozhodně daleko, přestože se nachází ve vnitrozemské části Istrijského poloostrova. Například do oblíbeného letoviska Umag, které je vzdáleno cca 16 km, se dopravíte autem za necelých 20 minut. Městečko Buje leží hned u magistrály, takže silniční spojení je kvalitní a dostupné přímo z města.  

Turistická vybavenost, aktivity

V Buje se nabízí široká škála možností ubytování, která uspokojí každého nocležníka dle požadavků a finančních preferencí. Nejluxusnější variantou je zdejší 4hvězdičkový hotel s vyhlášeným kasinem, venkovním i vnitřním bazénem, wellness a fitness centrem, saunou a nóbl restaurací, která navíc disponuje krásným výhledem do krajiny a na pozoruhodná solná pole. Pokoje jsou vybaveny nadstandardně a celý interiér je zahalen do kůže, drahého dřeva, skla, kamenů Swarovski a dalších nákladných materiálů. Pokud se ale hotelům vyhýbáte a upřednostňujete více soukromí, můžete si pronajmout celý prázdninový dům s bazénem, ubytovat se v rodinném penzionu, pronajmout si apartmán nebo využít nabídky samostatných pokojů v privátu. 

Malebné okolí Buje přeje romantickým duším a sportovcům, kteří se mohou vydávat po zdejších pěších a cyklistických stezkách na výlety pěknou přírodou kolem vinic, zelných hájů a úrodných polí. Dojet takto můžete až na istrijské pobřeží. A nemusí zůstat jen u chůze nebo kola. Kdo jednou okusil jízdu na koni, obzvláště si vychutná pohled na krajinu kolem Buje z koňského hřbetu. A dobrodružný zážitek je připraven také pro příznivce lovu. 

Jestliže se vypravíte do Buje na podzim, stanete se svědky slavností vína, tedy vinobraní, které je velmi oblíbené jak mezi místními, tak turisty, kteří jsou vždy vítáni. 

Výlety u městečka Buje

Městečko Buje ukrývá ve svých ulicích a uličkách spoustu historických a architektonických krás, o které byste se rozhodně neměli ošidit. Než tedy vyrazíte za hranice města, nahlédněte do jeho kulturní pokladnice. 

Už při příjezdu do Buje vás zdálky upoutají dvě kostelní věže, které ční vysoko nad kopec, na kterém město spočívá. Jedna patří baroknímu kostelu sv. Servula, vystavěnému na původním římském chrámu. Tato věž je dominantou náměstí na samém vrcholu obce, i když stojí odděleně od kostela. Uvnitř křesťanského svatostánku jsou mimo jiné k vidění zajímavé varhany z konce 18. století. Druhá zmíněná věž je pak zvonicí kostela Panny Marie, je zdobená starými erby. V celém městě převažuje benátský stavební sloh, i když v méně okázalé formě, než tomu bývá obvyklé u měst, které se v minulosti dostaly pod vliv Benátčánů. Trochu déle se můžete pozastavit na náměstí, kde vás obklopí četné středověké budovy, městská lodžie, gotický palác s freskami z 15. století a již dotčený kostel sv. Servula se zvonicí. Na závěr prohlídky si pak dopřejte příjemné posezení v některé z kavárniček 

Pouhých 6 kilometrů od Buje se můžete obdivovat dalšímu středověkému skvostu – troskám hradu Momjan, který je vsazen do impozantně tvarované skály, a tak stojí rozhodně za vidění a za pěkné foto. 

V blízkosti městečka Buje se nachází několik dalších obcí istrijského vnitrozemí, takže se můžete směle vydat za jejich poznáním. Jsou to například Grožnjan (cca 8 km), Oprtalj (cca 17,5 km), Motovun (cca 22 km) nebo Buzet (cca 35 km).

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---