Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Boljun

Oblast
Typ letoviska Klidné
Istrie
vnitrozemí
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Boljun, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Boljun je velmi komorní, drobounká vesnička s pouhými asi sto obyvateli. Nachází se na úpatí pohoří Učka v severovýchodní části Istrijského poloostrova, jen pár kilometrů od Kvarnerské riviéry, tedy východních břehů Istrie. Vesnička stojí na nízkém kopečku, zdálky ji charakterizuje kostelní věž a veškerá zástavba je tu organizována kolem trosek místního hradu. Ještě v dobách před zhruba 300–500 lety se Boljun těšil jistému významu, což dokazuje fakt, že zde měli vlastní soud i školu hlaholice. Později však jeho důležitost upadla a obci hrozil zánik. Naštěstí se tak nestalo, a tak dnes můžete vstoupit do tohoto časem zapomenutého místa a vychutnat jedinečnou autenticitu zapadlé istrijské vesničky.

Pláže u městečka Boljun

Vesnička Boljun má, pokud jde o pláže, poměrně dobrou polohu. Sice leží při pohoří Učky, takže se nedá k pobřeží dostat přímo a skály je nutné obejet, čímž se cesta o něco prodlouží, nicméně silniční spojení je funkční a dostatečné. A tak se do některého z letovisek Kvarnerské riviéry, ať už to bude Opatija, Ičići, Lovran, Mošćenička Draga nebo Brseč, dopravíte autem zhruba za půl až tři čtvrtě hodinky.

Turistická vybavenost, aktivity

Přes skromné poměry vesničky Boljun tu narazíte na pěkné ubytování v soukromí či v apartmánu, případně si můžete pronajmout celý prázdninový dům s bazénem.

Při pobytu v Boljunu nechejte své chuťové pohárky trochu rozhýčkat tradičními istrijskými pokrmy. Ideálním místem k tomu je jedna ze dvou lokálních restaurací: Boljunska Konoba a Konoba Ema. Zejména první jmenovaná je velmi oblíbená. V restauraci vládne domácí pohodová atmosféra, v peci se připravují čerstvé křupavé houstičky a v hrncích se vaří výtečné polévky, těstoviny a další jídla. Nevynechejte ani studenou kuchyni, saláty nebo moučníky. Skvěle tu umějí upéct či osmažit masové lahůdky. A samozřejmě nesmí chybět zdejší víno Malvasia. Přes kvalitní a velmi chutnou nabídku jsou ceny přijatelné, což je jen dalším bonusem pobytu v Boljunu.

Výlety u městečka Boljun

Přímo v městečku Boljun si můžete prohlédnout několik zajímavostí. Nejdůležitější je zdejší hrad, který byl postaven, rozšiřován a upravován mezi 11. a 17. stoletím. Do dnešních dnů se sice nezachoval kompletně, nicméně i jeho základy s vstupní branou a masivními obvodovými zdmi stojí za vidění. V dobách nepřátelských výpadů byl pro obyvatele Boljunu útočištěm a představoval potřebnou ochranu před vetřelci. Druhou budovou nemalého významu je pak kostel sv. Jiří, jehož zvonice vítá návštěvníky Boljunu už zdálky. Na první pohled je přitom znát, že je starou pamětnicí. V prostorách kostela a na jeho zdech lze spatřit latinské a hlaholské nápisy. Dále za pozornost stojí městská lodžie, sýpka (tzv. kašća) a dva kostely z 12. století, které taktéž nesou hlaholské a latinské nápisy.

Až projdete celý Boljun skrz na skrz, můžete pokračovat dále do vnitrozemí a navštívit další z dlouhé řady historických městeček a obcí centrální Istrie, například Hum (cca 14 km), Roč (cca 16 km), Pazin (cca 22 km),  Beram (cca 30 km), Motovun (cca 42,5 km) nebo Oprtalj (cca 43 km).

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---