Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Beram

Oblast
Typ letoviska Klidné
Istrie
vnitrozemí
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Beram, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Beram je jedno z vůbec nejstarších trvale osídlených míst na Istrijském poloostrově. První zmínky o zdejších praobyvatelích pocházejí dokonce z prehistorické doby železné, která předcházela starověku. A vlastně se ani nemůžeme těmto pravěkým předkům dnešních Chorvatů divit, že si ke svému životu vybrali právě toto malebné místo. Dnešní Beram se totiž nachází na kopečku, obestřen bohatou zelení lesů a hájů, za jejichž hranicemi přechází krajina volně v úrodná údolí, louky a políčka. Přítomnost osady na skále tedy poskytovala ve vypjatých dobách potřebnou ochranu před nepřáteli, kteří měli ztížený přístup, a údolí zase dávalo možnost obživy a vodu. A stejných kvalit lokality využili i později ilyrské kmeny při stavbě svých hradišť, Římané při vztyčování opevnění a středověcí šlechtici při budování hradu. Uchovány jsou též některé prvky středověkého stylu stavby ulic a populární vinné sklepy.

Pláže u městečka Beram

Městečko Beram leží nedaleko Pazinu, tedy ve vnitrozemské části Istrie, kde logicky nejsou žádné pláže, nicméně ani to nebrání návštěvě některého z přímořských letovisek istrijského pobřeží. Nejmenší vzdálenost vás dělí od Poreče (cca 40 km), Rovinje (cca 40 km) a Limského zálivu (cca 42,5 km) na Západoistrijském přímoří. Na opačnou stranu, tedy na východoistrijskou Kvarnerskou riviéru, je to z Beramu cca 50–60 km.

Turistická vybavenost, aktivity

V Beramu nejsou k mání žádné hotely. Ubytování seženete v menších penzionech, prázdninových domech nebo v soukromých apartmánech a pokojích.

Zatoužíte-li dopřát svým mlsným jazýčkům něco z istrijské kuchyně, zavítejte do beramské vyhlášené konoby, tedy tradiční chorvatské restaurace, která se jmenuje Vela Vrata. Vedle krásného výhledu do krajiny z terasy nabízí tato domácká taverna útulné posezení v rustikálním stylu a chutná jídla z kvalitních čerstvých surovin. Výborné je zejména maso všeho druhu, steaky, zvěřina, pršut, sýry, chřest, těstoviny a v neposlední řadě luxusní lanýže, které rostou v lesích centrální Istrie. Sladkou tečkou za výtečným obědem nebo večeří učiní lahodné zákusky jako domácí čokoládový nebo tvarohový koláč. Porce jsou bohaté, ceny standardní a obsluha vždy milá a přátelská, takže příjemný gurmánský zážitek je zaručen.

V Beramu se nacházejí staré vinné sklepy, které je možné navštívit a ochutnat vína ze zdejší úrody.

Výlety u městečka Beram

Nejpozoruhodnější památkou v okolí Beramu je bezesporu kostel Panny Marie na skalách (Crkva sv. Marije na Škrilinah), který najdete uprostřed borového lesíka asi 1 km od Beramu. Zvenčí je to sice nepříliš výrazná budova, zato uvnitř na vás čeká velmi neobvyklé překvapení – rej mrtvol, koster a umrlců. Ale nebojte, nejsou skuteční. Spatříte je sice přímo před sebou, ale jen na zdi v podobě vzácných gotických fresek. Série jedinečných obrazů se jmenuje příznačně Tanec mrtvých a pochází z 15. století, kdy Istrie proslula jako centrum freskové školy. A právě autor beramské malby Vincent z Kastavu je jedním z jejích představitelů a jeho dílo patří k nejznámějším svého druhu. Do kostela se obvykle nedá dostat bez předchozího domluvení si prohlídky v turistickém centru.

Ač je okolí Beramu nesmírně zajímavé, samotné městečko by také nemělo ujít vaší pozornosti. V srdci obce se můžete seznámit například s kostelem svatého Martina, který byl vybudován v první polovině 15. století a do současné neorománské podoby přestavěn na počátku století dvacátého. V jeho interiéru se ukrývají fresky starší než ty z Tance smrti v kostele Panny Marie na skalách a hlaholské nápisy.

Protože je celá Istrie protkáná hustou sítí pěších i cyklistických stezek, které propojují nejzajímavější místa, přírodní poklady a historické pamětihodnosti, Beram nemůže zůstat stranou, zvlášť když leží v blízkosti Pazinu, správního centra istrijského regionu. Turisticky značená trasa, která spojuje tato dvě města, je okružní, takže ať se vydáte z jednoho nebo z druhého, vždy dorazíte zase zpátky do výchozího bodu. Nejde však o jedinou stezku, je jich tu mnohem více a můžete vybírat z kratších, delších, s mírným stoupáním nebo se strmější kopcovitou krajinou.

Jak již bylo řečeno, Beram leží nedaleko Pazinu – ve vzdálenosti pouhých cca 6 km. Není to ale jediné blízké městečko, které můžete v okolí navštívit. Dalšími jsou třeba Motovun (cca 16,5 km), Žminj (cca 21 km) nebo Oprtalj (cca 25 km).

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---