Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Bale

Oblast
Typ letoviska Klidné
Istrie
vnitrozemí
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Bale, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Lidé přijíždějí na poloostrov Istrie nejčastěji za krásným pobřežím s plážemi a chtějí tu strávit hezkou letní dovolenou u moře. Byla by ale opravdu velká škola nepodívat se i o trochu dále do vnitrozemí, kde se skrývá řada historických městeček a vesnic, z nichž dýchají staré časy a romantika. Jedním takovým je Bale, starobylé městečko, jehož minulost sahá až do neolitu neboli mladší doby kamenné, datující se do časů zhruba před 8 až 5 tisíci lety před Kristem. Kosti tehdy žijících dinosaurů byly dokonce nalezeny nedaleko města. Obec je proto bez nadsázky kulturní a historickou perlou vnitrozemské části Istrie. 

Bale se těší jedinečné atmosféře plné umělecké inspirace, živé kultury v podobě koncertů a hudebních vystoupení a v neposlední řadě všudypřítomné historie sálající z každého koutu kamenného města, které si udrželo svůj středověký charakter až do dnešních dnů. Při procházce romantickými uličkami tak budete kráčet po více než 300 let starém dláždění a obklopovat vás budou letité domy i fragmenty městského opevnění. 

Městečko Bale je korunou krásy okolní mírně zvlněné přírody, která sestává především z menších kopců, lesů, luk, vinic a olivových hájů. Protože obec stojí na vyvýšeném místě, celou tuto nádheru můžete spatřit přímo z města díky úchvatným výhledům do zeleného kraje. A proč byste nakonec zůstávali jen u dívání? Bale je fantastickým výchozím bodem k poznávání jak malebného vnitrozemí, tak k návštěvě západního istrijského pobřeží, které je vzdáleno pouhé 4 kilometry. 

Pláže u městečka Bale

Městečko Bale je na rozdíl od ostatních istrijských měst nacházejících se ve vnitrozemí výjimečné tím, že leží v blízkosti pobřeží. Pouhé 4 km odtud tak narazíte na krásné přírodní pláže Bačvice, Cisterna, Colone, Guštinja, San Polo a Veštar. Každá má přitom svá nezaměnitelná specifika. Společný ale mají originální ráz, který stvořila sama matka příroda. 

Colone je vzdálena asi 5 km od městečka Bale. Je to poměrně rozlehlá pláž na malém poloostrůvku, olemovaná košatými stromy borovic a dubů, které ji kryjí před přímým sluncem a nabízejí dostatek stínu jejím návštěvníkům. Povrch pláže je oblázkový a kamenitý, voda čistá a průzračná. Při ležení na pláži si můžete na horizontu povšimnout zelených kopců nedalekých ostrůvků. 

Guštinja je skalnaté pobřeží, které umožňuje vstup do vody přímo z útesu, nicméně najdete tu i mírnější oblázkové sekce mezi skalisky s pozvolnějším přístupem. Pláž je čistá, stejně jako mořská voda. 

San Polo je příjemná pláž částečně stíněná stromy, pokrytá směsí písku a kamínků a omývaná křišťálově čistou vodou Jaderského moře, skrz kterou vidíte až na samé dno vystlané kobercem plochých oblázků. Pláž je vhodná ke slunění na pobřeží, koupání v moři a odpočinku ve stínu stromů. A na své si přijdou i děti, které se díky dlouhé mělčině nemusejí obávat velkých hloubek. V sezóně je navíc připraveno občerstvení.

Turistická vybavenost, aktivity

Ubytování v tisícovém městečku není pochopitelně nijak okázalé, naopak zcela odpovídá velikosti a charakteru nevelké obce. Nedá se ale rozhodně říci, že by zdejší nocleh nebyl kvalitní. Naopak. Najdete tu dokonce dva čtyřhvězdičkové hotely, které korespondují s historickým rázem města a jsou vybaveny v útulném rustikálním stylu s nádechem moderny a luxusu v dokonalém souladu a harmonii. Jeden z nich má svůj vlastní krytý i venkovní bazén, vyhlášenou restauraci, saunu a fitness centrum. 

Střechu nad hlavou vám vedle hotelů poskytnou místní v několika penzionech, apartmánech nebo v soukromých pokojích.  

V Bale žije řada lokálních umělců, pro které je město múzou v jejich tvorbě, ať už jde o malířství nebo muziku. Pokud jde o zmíněný hudební rank, nejen umělecky založení jedinci, ale všichni, kdo si rádi poslechnou jazzové standardy i moderní kousky, si vychutnají každoroční jazzový festival, nazvaný Last Minute Open Jazz Festival, který se koná v prvních dnech měsíce srpna. Jestliže fandíte spíše výtvarnému umění, potěší vás výstavy na nádvoří zdejšího hradu. 

Výlety u městečka Bale

Jak již bylo zmíněno, obec Bale je skvělou startovací čárou k výletům do pestrého okolí. Než se ale vydáte za město, spočiňte na chvíli v něm a poznejte také jeho krásy. 

Městečko leží na kopci, obklopuje ho pěkně zelená krajina a v jeho centru se do všech stran rozebíhají staleté uličky dlážděné kamenem a lemované historickými stavbami. Původně na místě dnešního Bale stávala pevnost starověkého kmene Ilyrů, prapředků zdejších obyvatel. Ta ale byla později pozměněna Římany a nato se ještě do stavebních úprav kolem tvrze v polovině 14. století vložili také Benátčané. Ti začali sídlo rozšiřovat, stavět nové domy a vetknuli zdejšímu náměstí typický kruhovitý tvar s jednotlivými městskými domy kolem, zatímco město jako celek formuje svým půdorysem ovál. Bale se pyšní vlastním hradem z 15. století, který byl přestavěn na zámek s opevněním a opatřen goticko-renesanční fasádou. Stojí na náměstí Trg Tomaso Bembo a před pár lety byl kompletně zrekonstruován. Na zmíněném náměstí si můžete všimnout také radnice a věže s hodinami. Dalšími významnými stavbami Bale je budova soudu s benátskými prvky, městská lodžie a několik kostelů, mezi nimiž vyniká kostel sv. Alžběty s řadou sakrálních památek včetně mramorového renesančního oltáře a románského kříže, dále kostel sv. Juliána s vysokou zvonicí, kostel sv. Antonína ze 14. století a kostel Ducha svatého s vzácnými freskami. 

Bale je součástí husté sítě istrijských cyklistických a pěších turistických tras. Pokud tedy holdujete aktivní dovolené, je tato lokalita naprosto ideální. Díky stezkám, které vedou kolem vinic a olivových hájů a propojují nejzajímavější místa, městečka a historické i přírodní poklady tohoto malebného kraje, máte možnost poznat opravdu hodně nezapomenutelných skvostů přírody i lidské tvořivosti. Cestou určitě potkáte také tzv. kažuny, staré kamenné koliby se stříškami podobnými obřím vosím hnízdům, v nichž kdysi zdejší farmáři ukrývali svou sklizeň a nářadí, případně i sami sebe, když je při práci na poli překvapilo ošklivé počasí. 

Na cestách krajem se můžete dostat až do Dvigradu, který je vzdálen pouhých cca 17 km od Bale. V Dvigradu na vás čeká opuštěná starobylá vesnice a trosky středověkého hradu, které jsou častým cílem výletníků z přímořských letovisek i z vnitrozemí Istrie. Milovníky historie toto místo doslova ohromí. 

Nedaleko Bale můžete navštívit další z plejády historických městeček centrální části Istrijského poloostrova, například Svetvinčenat (cca 12,5 km), Žminj (cca 21,5 km) nebo Pazin (cca 34 km).

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Diskotéky, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---